Jakie studia wybrać?

Cześć.

Ten wpis dedykuję tegorocznym maturzystom, a także osobom, które w przyszłości będą zdawać egzamin dojrzałości. A może również takim, które nagle chcą zmienić kierunek kształcenia.

Jakie studia wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie bardzo łatwa, jak również skomplikowana. Tak naprawdę, wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeżeli jednak potrzebujesz wsparcia- oto kilka ważnych wskazówek:

1. Studiuj to, co lubisz i w czym jesteś dobry…

To jest ten czas, kiedy możesz zdecydować, co chcesz robić w swoim życiu. Nie męcz się, nie słuchaj nakazów rodziców (jedynie ich rad), nie zwracaj uwagi na to, jaką przyszłość wybierają znajomi. Wybierz taki kierunek, który będzie Ci sprawiał przyjemność. Jeżeli masz jakieś talenty- rozwijaj je.

2. … albo i nie!

Możesz również kierować się zupełnie innym myśleniem. Skoro już masz jakieś hobby i je rozwijasz, to po co dodatkowo się tego uczyć? Możesz poświęcić czas na poszerzanie horyzontów i zdobywanie wiedzy w zupełnie innych dziedzinach. Wszystko zależy od Ciebie, jeżeli jesteś odważny, to wybierz kierunek, który otworzy Twoją głowę na nowe doświadczenia.

3. Nie kieruj się modą.

Nie warto decydować się na dane studia tylko dlatego, że są popularne. Nie ma sensu tracić czasu na coś, co zupełnie Cię nie interesuje. Pewnie, zdobywanie wiedzy jest ważne, ale jeżeli możesz w tym czasie robić coś, co naprawdę Cię interesuje: rób to.

4. Nie idź na studia.

Brzmi kontrowersyjnie? To rada dla osób, które kompletnie nie mają pomysłu na siebie i na siłę chcą rozpocząć kolejny etap edukacji. Poczekaj, zrób sobie przerwę. Idź do pracy, popraw maturę. Nie decyduj się na studia, „bo musisz”. Musisz jedynie być szczęśliwy, studia nie są Twoim obowiązkiem.

5. Zorientuj się, jak wygląda rynek pracy.

Jeżeli wiesz w jakiej dziedzinie chcesz się kształcić, ale nie masz konkretnego pomysłu, poczytaj jakie zawody są teraz potrzebne na rynku pracy. Sprawdź, po jakich studiach masz szansę na dobrą pracę. Gdy nie wiesz co ze sobą zrobić, nie wybieraj pedagogiki ani psychologii- to jedne z najbardziej popularnych kierunków, po których mnóstwo osób nie może znaleźć pracy. Jeśli nie czujesz, że to studia dla Ciebie- wybierz coś innego. Nie kieruj się tym, że tego typu kierunki wybierane są często przez osoby, które nie mają innego pomysłu. Zostaw wolne miejsca dla tych, którzy są stworzeni do kształcenia się w tych dziedzinach.

6. Rób to co kochasz.

Po prostu.

Macie jakieś inne rady?

Pozdrawiam :)

Jeden komentarz do “Jakie studia wybrać?

  1. Też mi „rady”. Ja też mam jedną: nie masz pomysłu na bloga, to go nie pisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>